Winter sports athletes had a successful season
Winter sports athletes had a successful season
Posted on 03/08/2019
There is a lot to celebrate

Director of Instructional Leadership for Athletics, Health & Fitness Jim Meyerhoff provided a summary of the Winter 2018 Sports Season at the regularly scheduled board meeting on Monday, March 18.

There is a lot to celebrate. The district is proud of all the athletes, coaches, and volunteers. Below is a detailed list of the accomplishments.

Individual State Champions
Gymnastics: Ryle Anderson (Beam) – Puyallup High School
Girls Wrestling: Salyna Shotwell – Rogers High School

SPSL Coaches of the Year
Girls Basketball: Amy Looker – Rogers High School
Gymnastics: Carleigh Rounds – Rogers High School
Boys Wrestling 4A State Coach of the Year: David Johnston – Rogers High School
Girls Wrestling Girls State Coach of the Year: Dani Andrews – Puyallup High School


Emerald Ridge High School
Girls Basketball: Distinguished WIAA Scholastic Award - Team GPA 3.45
Gymnastics: Distinguished WIAA Scholastic Award - Team GPA 3.33
Boys Wrestling: Distinguished WIAA Scholastic Award - Team GPA 3.10
Girls Wrestling: Distinguished WIAA Scholastic Award - Team GPA 3.39
Boys Swim: Distinguished WIAA Scholastic Award - Team GPA 3.28

Boys Basketball
Ties 8th Place SPSL (4-12)
2nd Team All-League: Jerry Hayes

Girls Basketball
8th Place SPSL (2-14)
All-League Honorable Mentions: Sammy McGinty and Savannah Fickle

Girls Bowling
5th Place SPSL (3-9 final standings)
WIAA State Tournament Participant: Isabelle Fontana

Gymnastics
4th Place SPSL
WIAA State Tournament Participants: McKenna Kipp, Karissa Collins
1st Team All-League: McKenna Kipp (All-around, Bars, Beam, Floor)

Boys Swim/Dive
5th Place SPSL (2-4)
WIAA Championship participants: 11 State participants in three relay events:
2nd and 3rd Place: Logan Young (Adapted 50 and 100 Freestyle)

Boys Wrestling
5th Place SPSL (4-4)
Mat Classic WIAA State Tournament Participants: Jonah Mains, Sam Husarik, Sean Lightbody, Nico Crosnoe, Kaden Martin, Carlos Gomez, Daniel Pierce, Kaden Martin
3rd Place: Kaden Martin (182 lbs.)

Girls Wrestling
8th Place SPSL (2-6)
Alternate Mat Classic WIAA State Tournament: Marion Harmsen

Cheer
WIAA State participants

 

PUYALLUP HIGH SCHOOL
Girls Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA: 3.85
Boys Basketball: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.41
Boys Swim & Dive: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.38
Dance: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.25
Bowling: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.19
Girls Wrestling: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.18
Gymnastics: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.16
Boys Wrestling: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.04
Cheerleading: WIAA Distinguished Scholastic Award – Team GPA 3.00

Boys Basketball
2nd Place SPSL (12-4; 22-9 overall)
6th Place WIAA 4A State Basketball Tournament
SPSL 1st Team: Kendall Munson, Jaeden Ingram
SPSL 2nd Team: Cobi Campbell
News Tribune All-Area 1st Team: Kendall Munson

Girls Basketball: ACADEMIC STATE CHAMPIONS
6th Place SPSL (7-9; 9-12 overall)
SPSL 2nd Team: Athena Taylor
SPSL Honorable Mention: Ava Edmonds, Madison Hagen

Bowling
SPSL Co-Champions (11-1)
West Central District Champions
5th Place WIAA 4A State Tournament
SPSL 1st Team: Kadie Dicken, Jenaya Breitzman
SPSL 2nd Team: Samantha Browning

Gymnastics
2nd Place SPSL (12-2-1)
7th Place WIAA State Meet
State Champion: Rylye Anderson (Beam)
State 2nd Place: Rylye Anderson (All-Around)
State 3rd Place: Rylye Anderson (Floor & Bar)
SPSL Most Valuable Player: Rylye Anderson
SPSL Honorable Mention: Ella Read (Vault, Beam), Madison Mestas (Floor), Lina Bakken (Bars, All-Around)
SPSL 1st Team: Rylye Anderson (Vault, Bars, Beam, Floor, All-Around), Ella Read (Bars, Floor, All-Around, Beam), Madison Mestas (Beam), Lina Bakken (Floor)

Boys Swim and Dive
3rd Place SPSL (4-2; 4-4 overall)
6th Place West Central District Meet
State 10th Place: Aidan Davis (500 Freestyle)
State 13th Place: Carson Braddock (100 Freestyle),

Boys Wrestling
7th Place SPSL (2-6)
State 3rd Place: Isaac Clark
State 6th Place: Jace Coulter
State 7th Place: Kyle Vanderleest

Girls Wrestling
SPSL 3rd Place (6-2)
State 7th Place: Myah Mullins, Tanya Simora

Cheer
WIAA State Participants

Unified Basketball
Team Skills: 4th Place
Unified Basketball competed in four League Play Saturdays. The Regional tournament was cancelled due to snow. PHS Unified Basketball had 36 athletes and unified partners compete this year. They ended the year with he 9th Annual Pack the Gym Night on March 5.

 

ROGERS HIGH SCHOOL
Gymnastics: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA 3.70
Boys Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA 3.70
Bowling: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA 3.59
Boys Swim and Dive: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA 3.58
Girls Wrestling: WIAA Outstanding Academic Team Award – Team GPA 3.54
Girls Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award – Team GPA 3.43
Boys Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award – Team GPA 3.21

Boys Basketball: ACADEMIC STATE CHAMPIONS
6TH Place SPSL (7-9)
SPSL 2nd Team: Jace Barrett

Girls Basketball
3rd Place in SPSL (12-4)
9th Place in State Tournament
SPSL Most Valuable Player: Raigan Barrett
SPSL 1st Team: Jazmyne Lillie
SPSL Honorable Mention: Maddie Egan, Kaylie Stallcop

Bowling
3rd Place SPSL (8-4)
State 2nd Place: Kristina Harris
State 3rd Place: Jordan Madrid

Gymnastics
SPSL Champions
WCD Champions
State 6th Place: Tori McConnell (Vault)
State 8th Place: Emma O’Toole (Beam)
State 10th Place: Tori McConnell (All-Around)
State 12th Place: Tori McConnell (Beam)
State 16th Place: Sky Johnson (Vault)
State 21st Place: Emma O’Toole (All-Around)
State 26th Place: Skye Johnson (All-Around)
State 44th Place: Savannah Steen (All-Around)
SPSL 1st Team: Tori McConnell (All-Around, Vault, Bars, Beam), Emma O’Toole (All-Around, Bars, Beam), Skye Johnson (Vault, Floor), Paige Anderson (Vault)

Boys Swimming
7th Place SPSL (0-6)
State 38th Place
State 16th Place: Adam Ward (50M Freestyle)
State 21st Place: Adam Ward (100M Freestyle)

Boys Wrestling
SPSL Co-Champions (7-1)
State 23rd Place
State 5th Place: Shaine Arzberger, Cayden Jordan

Girls Wrestling
SPSL Champions (8-0)
State 6th Place
State Champion: Salyna Shotwell  
State 3rd Place: Araya Boday  
State 5th Place: Liana Souza

Cheer
WIAA State Participants

Puyallup Athletic League – Junior High Season 2 Athletics

Varsity Girls Basketball
Stahl                                10-0
Kalles                                9-1
Glacier View                      7-3
Ballou                                5-5
Aylen                                 3-7
Edgemont                          1-9
Ferrucci                             0-10

Varsity Wrestling Dual Standings
Kalles                                6-0
Stahl                                  5-1
Ballou                                3-3
Ferrucci                             3-3
Glacier View                      3-3
Aylen                                 1-5
Edgemont                          0-6
Tournament Champions:  Ballou